Възпоменателна церемония в памет на Никола Милев: 100 години от героичната му жертва

На 13 февруари в София се проведе възпоменателна церемония в памет на големия български деец и национален герой Никола Милев, убит преди точно 100 години от болшевишки терористи. Събитието беше организирано на булевард „Дондуков“, където днес се намира паметната плоча в негова чест. Церемонията целеше да насочи вниманието към паметта за този изключителен българин, чието име и дело за съжаление остават недостатъчно познати за широката общественост.
Кой е Никола Милев?
Никола Милев е роден на 8 май 1881 година в село Мокрени, Костурско, в семейство на занаятчии. Още от ранна възраст той проявява изключителни способности и желание за образование. След като завършва основното си образование в родното си село, той продължава обучението си в Цариград, където постъпва в престижния лицей „Галатасарай“. Там той се среща с бъдещия известен историк и дипломат Симеон Радев, с когото остава близък приятел и съратник през целия си живот.
През 1898 година Милев става член на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), като посвещава живота си на националната кауза. След завършването на Софийския университет и специализация по история във Виена, той се връща в България, за да се включи активно в борбата за освобождението на Македония. През Първата световна война служи като преводач в щаба на Втора българска армия, а след войната се противопоставя на антибългарската политика на Александър Стамболийски.
Никола Милев е сред най-близките съратници на Тодор Александров и един от основателите на Македонския научен институт. Той е автор на десетки статии и мемоари, които описват трагичното положение на българите в Македония. Неговата непоклатима воля и интелектуална сила го превръщат в един от най-ярките противници на болшевизацията на ВМРО, което му спечелва много врагове сред комунистическите кръгове.
Трагичната смърт на един патриот
На 13 февруари 1925 година Никола Милев е убит на булевард „Дондуков“ в София от болшевишки терористи, финансирани от Москва. Неговата смърт е част от поредица от атентати, организирани от БКП и Коминтерна с цел да се отслаби националното движение в България. Убийството на Милев е тежък удар за ВМРО и за цялата българска национална кауза, особено след смъртта на Тодор Александров осем месеца по-рано.
Церемонията в памет на Милев
На 13 февруари 2025 г., точно 100 години след неговата смърт, на мястото, където е бил убит, се събраха национални активисти, за да отдадат почит на паметта му. Церемонията беше открита от Александър Петрев, водач на Младежката организация на БНС, който разказа за живота и делото на Никола Милев. Петрев подчерта важността на неговия принос за българската национална кауза и призова за постигане на същата творческа и борческа висина, която е характеризирала Милев.
След речта на Петрев участниците в церемонията скандираха „Всички комунисти – на съд, България поема по национален път“, след което поднесоха цветя, запалиха свещи в памет на Милев и запазиха минута мълчание.
Наследството на Никола Милев
Никола Милев е пример за непоклатима воля, интелектуална сила и безгранична любов към Родината. Неговите идеи и дела остават актуални и днес, когато България се изправя пред нови предизвикателства. Той е символ на борбата за националното единство и свобода, а неговият живот е напомняне за цената, която поколения българи са платили за своята идентичност и независимост.
Сто години след смъртта му, паметта на Никола Милев продължава да вдъхновява. Неговият живот и жертва са призив за всички нас да пазим и почитам националните ни ценности и да се борим за бъдещето на България.