Състоя лекция за корейското национално движение и неговия водач Пак Чунг-Хи

На 22 март в щаба на БНС се проведе интригуваща лекция, посветена на Пак Чунг-Хи – един от най-изявените и най-влиятелни лидери в историята на Южна Корея. Лекцията бе шеста подред от поредицата лекции посветени на различните национални движения и дейци от Европа и света през изминалия век. Лектор бе Ангел Ковачев, който е преподавател по корейски на българи и български на чужденци и е човек живял няколко години в Южна Корея. Лекцията беше разделена на три основни части: историята на Корея, животът и управлението на Пак Чунг-Хи, както и развитието на страната след неговото управление.
Ковачев започна с кратък, но съдържателен обзор на корейската история. Той акцентира върху ключовите етапи на развитието на Корейския полуостров, включително античните царства, които формират корейската идентичност. Бяха споменати трите велики царства от периода I–VII век – Когурьо, Пекче и Шила.
Когурьо, известно със своята мощ и военна експанзия, контролирано значителна част от североизточен Китай и Корея. Пекче, от своя страна, е играло важна роля в културния обмен с Япония, докато Шила, чрез военни съюзи и стратегически ходове, успяло да обедини полуострова през VII век. Лекторът подчерта, че именно тогава се оформят корените на модерната корейска държава.
Прескачайки вековете, темата премина към по-новата история на Корея, със специален акцент върху японската окупация (1910–1945). В този период Корея се намира под строгия контрол на Япония, а икономиката ѝ е експлоатирана в полза на японската индустрия. В крайна сметка обаче, националната идентичност и култура са потискани, което води до масово съпротивително движение. Тук лекторът ни разказа за юношеството и военната кариера на Пак Чунг-Хи в японска Корея и имперската войска.
След края на Втората световна война Корея е разделена на две зони – северна, контролирана от СССР, и южна – от САЩ. Разделението ескалира в Корейската война (1950–1953), която опустошава полуострова и оставя Южна Корея в икономически хаос и политическа нестабилност.
Лекторът продължи с разказа през тези смутни времена и бурния живот на Пак Чунг-Хи в бедната и опустошена Южна Корея, който през 1961 г. извършва преврат и взима властта. Лекторът подробно разгледа мотивите и методите му – Пак Чунг-Хи представя управлението си като необходимо за стабилността на страната, но не след дълго установява авторитарен режим, който продължава до убийството му през 1979 г. Както и Ковачев разказа, този режим е имал за цел да обедини и подреди държавата в опасните години на студената война и след това плавно да се демократизира.
Лекторът с подробни примери представи чудото на неговата икономическа политика. През 60-те и 70-те години Чунг-Хи извършва масирана индустриализация. Държавата активно подкрепя развитието на чеболите (големи индустриални конгломерати като Samsung, Hyundai и LG), които днес доминират корейската икономика.
Наред с икономическия растеж обаче, Пак Чунг-Хи прилага жестоки репресии и безкомпромисност срещу политическите си противници и комунистически подривници.
Последната част от лекцията беше посветена на Южна Корея след смъртта на Пак Чунг-Хи. След убийството му през 1979 г. страната навлиза в период на политическа нестабилност, но през 80-те години започва процесът на демократизация. Гражданските протести, особено тези от 1987 г., водят до приемането на демократична конституция и провеждането на свободни избори.
Въпреки че методите на Пак Чунг-Хи остават спорни, икономическото наследство на неговото управление е неоспоримо. Южна Корея от бедна аграрна страна се превръща в индустриален гигант и един от световните технологични лидери.
Лекцията завърши с множество въпроси свързани с Корея от всякакво естество, на които Ковачев отговори с удоволствие и ентусиазъм.