Международна дейност

Конференция на проекта “Нация Европа” в Украйна събра националисти от над десет държави

На 24 август в Лвов една инициатива на проекта “Нация Европа” (Nation Europe) събра националисти от различни европейски държави и представители на повечето големи националистически организации в Украйна. Конференцията, която премина под мотото “Защити европейската родина” бе с цел да подобри връзката и комуникацията между десните движения в Европа, както и да спомогне за координацията в отстояването на общите ни интереси и изграждането на един нов дневен ред. 

Български Национален Съюз бе сред поканените организации. От страна на домакините, организациите, които взеха участие бяха “Центурия” (Centuria), “Сич” (С14), Партия “Свобода”, “Културен съюз Авангард” (АКС), “Традиция и ред”, проекта Вотан югенд (Wotan Jugend). Представени бяха и доброволчески формирования, защитаващи Украйна – “Руски доброволчески корпус” (РДК), Беларуски доброволчески корпус, Немски доброволчески корпус (НДК). Организациите от други европейски държави, взели участие бяха “Каза Паунд” (Casa Pound) – Италия, Български Национален Съюз, Националистите (Nacionalisté) – Чехия, Словашките автономни националисти, “Третия път” (III Weg) – Германия, “Националисти от германска Австрия” (Nationalisten in Deutschösterreich) – Австрия, “Третия път” (III Drog) – Полша, Албанска Трета позиция (ATP). Представители на проекта Avantura от Германия и италианският автор Габриеле Адинолфи също се включиха в конференцията.

Самата конференция се проведе на няколко етапа, като в първия блок домакините представиха идеята на проекта и всяка от украинските организации разказа накратко за своята дейност и борба. Във втората част на конференцията, гостите бяха подготвили презентации за своите движения, с които запознаха украинската публика. По време на третият и последен етап се проведе кръгла маса, на която се обсъдиха най-важните аспекти на взаимното сътрудничество. Бяха коментирани теми като паневропейската идея, отношението към религията (бяха представени както православни организации така и движения с езически възгледи), войната в Украйна, актуалната политическа ситуация и възможностите за влияние над процесите. Събитието, което продължи близо девет часа бе изключително ползотворно и полезно за всички участници. 

От БНС сме благодарни на организаторите, както за поканата да се включим, така и за възможността да вземем участие в пълния формат на представянията и обсъжданията, макар и онлайн, поради техническия проблем, попречил на делегацията ни да отпътува за Украйна въпреки желанието ни. Надяваме се на ползотворно сътрудничество и скорошни възможности за лични срещи.

В краят на конференцията бе приет следният меморандум от всички организации, взели участие:

Меморандум за общо сътрудничество, иницииран от Nation Europe

Настоящият меморандум представлява декларация за намерение, в която подписалите го страни потвърждават ангажимента си към принципите на партньорство и равнопоставеност в отношенията си. Страните изразяват готовността си да работят заедно за укрепване на сътрудничеството и за формулиране на единна стратегия, насочена към осигуряване на устойчивото развитие на Европа, запазване на нейните културни и исторически традиции и насърчаване на общите ценности и интереси. В перспектива страните се стремят да оказват значително влияние върху политическите реалности, като укрепват позициите си както на национално, така и на международно равнище.

Взаимна подкрепа

Подписалите се страни се съгласяват да си сътрудничат в разработването и прилагането на единна стратегия, която да гарантира политическата, икономическата и социалната стабилност на Европа. Те ще работят заедно за създаване на ефективни механизми за реагиране на възникващите предизвикателства. Това включва справяне с потенциални рискове от външни или вътрешни противници, които могат да застрашат независимостта на европейските държави или институции.

Обмен на знания и ресурси

Подписалите се страни се споразумяват да улесняват обмена на информация, знания и ресурси за повишаване на ефективността на съвместните усилия и постигане на оптимални резултати в рамките на договорените действия въз основа на принципите на ползотворното сътрудничество.

Подкрепа на общите ценности

Подписалите се страни се съгласяват да си сътрудничат в защитата и насърчаването на общи ценности и интереси, включително утвърждаването на традиционните семейни ценности, регулирането на миграционните процеси, запазването на културната идентичност на Европа и насърчаването на социално-демографското усъвършенстване и политическата независимост.

Единен политически ангажимент

Подписалите се съгласяват да си сътрудничат в единен фронт, за да участват конструктивно в политическия живот както на национално, така и на международно равнище. Те ще се стремят да засилят влиянието си върху формирането на политическата действителност, като активно насърчават договорените инициативи и общите цели в интерес на народите на Европа.

Социално-политическа адаптация

Подписалите се страни се съгласяват да участват в съвместното наблюдение на политическата и социалната ситуация в Европа, както и в разработването на гъвкави мерки, които позволяват бърза реакция на промените и формулиране на съгласувани решения, които се придържат към принципите на общите интереси.

Инициативи за сътрудничество

Подписалите се съгласяват да си сътрудничат в областта на гражданската активност, като организират и подкрепят съвместни кампании, действия и събития, насочени към популяризиране на договорените цели и ценности. Страните ще разработят и механизми за координиране на активистките дейности и мобилизиране на ресурси за постигане на максимално въздействие в рамките на единна стратегия.

Защита на суверенитета и териториалната цялост

Подписалите се страни се съгласяват да потвърдят отново ангажимента си за защита на сувереннитета, териториалната цялост и единството на европейските народи. Това включва защита на нашите колективни интереси срещу всяка форма на външна агресия или експанзионизъм, като се обръща особено внимание на примери като заплахите от страна на Русия. Усилията ни ще бъдат насочени към запазване на териториалната цялост на Европа, като гарантираме, че всички държави членки ще останат свободни от чуждо влияние, експанзия или окупация. Този ангажимент е от съществено значение за запазване на суверенитета и независимостта на всяка европейска нация, което е от основно значение за стабилността и сигурността на континента като цяло.

Настоящият меморандум не е правно обвързващ документ и не създава правно приложими задължения за подписалите го страни. Той представлява изявление за намеренията и принципите на сътрудничество, като всички действия в рамките на този меморандум ще се извършват на доброволни начала, в съответствие с възможностите и интересите на всяка от страните.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button